Koltuk temizleme önerileri
Beğendim 🙂
5 (100%)
3 oy verildi.

Anne ve çocuk ilişkisi tüm bayanların oldukça değer verip önemsediği noktalardan biridir. Çok sevdiğimiz herşeyden üstün tuttuğumuz çocuklarımızın ahlaklı, düzgün eğitimli ve en çok da iyi birer insan olmasını isteriz. Çocuklarımız bebekliğinde ve küçük yaşlarında çoğu zaman oldukça yaramazlardır. Belirli seviyelerde tabiki bizi rahatsız edecek birsey değil. Ancak bir bayan için ailesinin ve çocuklarının önemli olduğu kadar evi de oldukça önemlidir. Sürekli bir düzen olmasını tercih ederler. Küçük çocuk annesi yada yaramaz çocuk anneleri için bu durum son derece zordur. Hem kendilerine hem de evdeki eşyalara zarar vermemeleri için tüm anneler oldukça uğraşırlar. Bu süreç çocuklar büyüyene kadar oldukça zorludur. Tüm evin temizliği, çocukların bakımı ve eğitimi, çocukların gelişimi ve sağlıklı beslenmeleri için hazırlanması gereken yemekler anneler için son derece yorucu ve yıpratıcıdır. Çocukların eşyalarına ve oyuncaklarına çabuk ulaşma heveslerinden dolayı küçük yada büyük birçok kazalara neden olabiliyorlar. Bunlara ek mobilyalarda yada koltuklarda oluşacak lekeler anneleri oldukça rahatsız eder.

Mesela çocuklar her yerde boya yapmak isterler. Bu sanatsal çalışmalarını duvarlarda, dolaplarda, kıyafetlerinde, koltuklarda v.s. birçok alanda yaparlar. Boyaların haricinde başka materyeller kullanmayı severler. Bunu da en çok annelerinin makyaj malzemeleriyle yaparlar. Boyalar ve makyaj malzemeleri oldukça zor temizlenen hatta temizlemeye çalışırken yayılıp daha büyük lekelere dönüşen zorlu kirlerdir. Böyle lekelerin de farklı bir temizleme yöntemi vardır. Sert zeminlerde çeşitli deterjanlarla silerek çıkarmak mümkün olabilir. Kıyafetler yıkanarak temizlenebilir. Ancak koltuk, halı ve yataklarda oldukça az bir ihtimaldir. Bu gibi kumaş zeminler temizlenirken lekenin en uç noktasında ufak bir bölgeye deneme yapılması gerekir eğer leke dağılıp büyüyorsa diğer yerlerin hiç ellenmemesi ve hemen temizleme işleminin durdurulması gerekmektedir. Lekeleri kullanılacak yerlere göre açıcı olamayan veya açıcı olan deterjanlarla giderebilir baş etmeye çalışabilirsiniz. Koltuk zemininde veya kollarında lekelenme var ise silme yöntemini deneyebilirsiniz. Fakat yastıklarda veya fermuar ile çıkabilen bölümlerinde ise makineye atıp yıkamayı deneyebilirsiniz. Ama hiçbir yöntemi denememek sizin için en karlısı olabilir çünkü leke ne kadar deterjana ve müdahaleye maruz kalırsa o kadar zor temizlenir. Aslında bu temizleme işlemi görünür yerde olup olmadığına da bağlı. Yataklarda nevresim ile üzerini kapatabilirsiniz bu sebepten sizin için sorun teşkil etmeyebilir. Ancak koltuklarda bir hayli sorun olacaktır.

Bize soracak olursanız bunun için büyük paralar ödeyip aldığınız koltuklarınızı riske atmayın. Bu gibi durumlarda bir yetkiliye başvurmak en doğrusu olacaktır. Çünkü bir bayan yeterince güç uygulayarak koltuğun her bölgesini aynı güçte silemeyeceğinden işlem başarısız olur. Ayrıca koltuklarınız günlerce kurumayacak şekilde ıslanacaktır. Kuruma sürecinde evde oturacak yer kalmayacak siz ve diğer aile fertleri yerlerde ve sandalyelere mahkum kalacaksınız. Islak koltuklar evde koku yapacak ve özellikle çocuklarınız bu kokudan sağlık açısından zarar görecektir. Hatta içleri ıslak kalan koltukların süngerlerinde çürüme ve küflenme olabilir. Bunun da evde bulunması oldukça büyük sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle de çocuklarınızın haricinde sizin de solunum yolu probleminiz varsa. Koltuk yıkama şirketinden gelen kişiler işinin ehli olduğundan tüm lekeleri kolayca giderecek, koltuklarınız güzel kokacak ve kısa sürede yepyeni bir görünüme kavuşacaklardır. Servis hizmeti için gelen kişileri ve yaptıkları işlemi gören çocuklarınız da yaptıklarının yanlış bir şey olduğunu ve düzeltilmesi için yoğun çaba sarfedildiğini görüp yaptıklarını tekrar etmeyeceklerdir. Bu onlara bir ders olurken sizin için de bir dertten kurtuluş olacaktır.

Koltuk Temizliğinde Genel Bilgiler
Yaşam alanlarımızın hijyeni nasıl sağlanır